Cesta z Čech do Jeruzaléma a Egypta r. 1491–1492

Kód: 5
240 Kč
Skladem

Autor: Martin Kabátník
Editorka: Miloslava Vajdlová
Vydavatel: Regionální muzeum v Litomyšli, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., HRG, spol. s. r. o., a Arbor vitae, 2019
ISBN 978-80-906805-4-8
vázaná, 176 stran

Detailní informace

Detailní popis produktu

Publikace přináší kritickou edici jednoho z nejstarších původních (nepřekladových) česky psaných cestopisů. Litomyšlský měšťan Martin Kabátník v něm zachycuje své zážitky a poznatky z cesty do Jeruzaléma, Svaté země a Káhiry. Jeho vyprávění bez jakýchkoli korekcí a úprav zapsal někdy v rozmezí let 1493–1502 neznámý písař, cestopis tudíž čtenáři přináší nejen řadu zajímavých informací o navštívených lokalitách, ale je také jedinečným pramenem k poznání tehdejšího mluveného českého jazyka.

Základem edice je původní rukopisný záznam cestopisu, formou variant je uváděno znění mladších tištěných vydání z let 1539 a 1542. Edici doplňují průvodní stať Martina Boštíka (Regionální muzeum v Litomyšli) o vzniku jednoty bratrské, o počátcích jejího působení v Litomyšli a o vzniku litomyšlské knihtiskařské tradice, studie Martina Boštíka a Miloslavy Vajdlové (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.) shrnující starší i nejnovější poznatky o charakteru, původu, významu i dalších osudech předkládaného díla, ediční poznámka Miloslavy Vajdlové, charakterizující editované prameny i jejich vzájemné vztahy, a slovníček méně obvyklých staročeských výrazů.

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Hmotnost: 0.35 kg